Desk and Table Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (6)
- (21)
- (8)
- (6)
- (6)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (8)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (4)
- (40)
- (14)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (65)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (6)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (21)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (28)
- (7)
- (19)
- (5)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (27)
- (1)
- (30)
- (99)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (10)
- (26)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (133)
- (24)
- (32)
- (25)
- (8)
- (98)
- (1)
- (72)
- (8)
- (8)
- (2)
- (3)
- (1)
- (14)
- (1)
- (9)
- (24)
- (8)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Electrical Box for Overhead Service Carrier
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Electrical box includes the receptacle and a stainless steel cover plate.
Fisherbrand™ Fixture Cutout for Custom Worksurface
This Fixture cutout is a unit price for a custom work surface that requires fixture cut outs.
Fisherbrand™ Heavy Duty All Steel Construction Keyboard Tray
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
LCD Monitor + Keyboard Combo Bracket, height adjustable with a turn of a knob.
Fisherbrand™ Vertical Sliding LCD Monitor Holder Dual Articulating Arm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Dual articularing arm, height adjustable and tilt function.
Fisherbrand™ Urethane Casters, 5 in. dia, non-marking, dual locking wheel, Set of 4
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Non-Marking, quiet and dual locking (locks rotation and swivel).
Fisherbrand™ Soap Dispenser
These Soap Dispensers are constructed from 20 gauge, type 304 stainless steel with a #4 finish.
| Depth (English) | 2.5 in. |
|---|---|
| Product Type | Soap Dispenser |
| Material | Stainless Steel |
Fisherbrand™ Sitting Height Rear and Center Wood Fillers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Rear and Center Fillers bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 74.7 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 1 in. |
| Width (English) | 2 to 18 in. |
| Depth (Metric) | 2.5 cm |
| Width (Metric) | 5.1 to 45.7 cm |
| Height (English) | 29 in. |
Fisherbrand™ Wood Apron Face Rail, 48 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Apron Face Rails bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Attachment Hardware |
|---|---|
| Height (Metric) | 6.4 cm |
| Depth (English) | 0.75 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| For Use With (Equipment) | Painted Steel Apron Rails |
| Depth (Metric) | 1.9 cm |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Height (English) | 2.5 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Corner Filler, Adjustable
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Corner Fillers bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 89.2 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 2 to 12 in. |
| Width (English) | 2 to 12 in. |
| Depth (Metric) | 5.1 to 30.5 cm |
| Width (Metric) | 5.1 to 30.5 cm |
| Height (English) | 35 in. |
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Knee Space Panels for use with Drawer Apron Frames, 36 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Knee Space Panels bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 60.3 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 1 in. |
| Width (English) | 36 in. |
| For Use With (Equipment) | Drawer Apron Frames |
| Depth (Metric) | 2.5 cm |
| Width (Metric) | 91.4 cm |
| Height (English) | 23.75 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Corner Filler, 3 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Corner Fillers bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 89.2 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 3 in. |
| Width (English) | 3 in. |
| Depth (Metric) | 7.6 cm |
| Width (Metric) | 7.6 cm |
| Height (English) | 35 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Knee Space Panels for use with Apron Rails, 48 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Knee Space Panels bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 88.9 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 1 in. |
| Width (English) | 12 to 48 in. |
| For Use With (Equipment) | Apron Rails |
| Depth (Metric) | 2.5 cm |
| Width (Metric) | 30.5 to 121.9 cm |
| Height (English) | 35 in. |
Fisherbrand™ Knee Space Panels for Drawer Aprons
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Knee Space Panels for Drawer Aprons are to be used with Drawer aprons. The knee space panel closes off the casework to the wall to create a clear sitting or standing space under the work surface.
| Height (Metric) | 77.2 cm |
|---|---|
| Width (English) | 36 in. |
| Width (Metric) | 91.4 cm |
| Height (English) | 30.4 in. |
Fisherbrand™ Wood Suspended Pencil Drawer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Suspended Pencil Drawer brings quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Hanging Hardware |
|---|---|
| Height (Metric) | 12.4 cm |
| Depth (English) | 22 in. |
| Width (English) | 18 in. |
| For Use With (Equipment) | Fisherbrand Table System |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Width (Metric) | 45.7 cm |
| Height (English) | 4.875 in. |
Fisherbrand™ Strandard Exhaust Snorkel Ceiling Cover Plate
Designed to be used when penetrating through a drop ceiling with a standard Fisherbrand Exhaust Snorkel